CO2 у приміщеннях. На що впливає діоксид вуглецю у повітрі та як зменшити його рівень

Якщо людині важко дихати у приміщенні їй можуть порадити відкрити вікно або вийти на вулицю. Духота, сонливість, втомлюваність: такі симптоми пов’язані не з тим, що “кисню бракує”, найчастіше — це ознаки підвищення вмісту CO2 у повітрі. 

Які ж норми вмісту двоокису вуглецю допустимі та як запобігти його збільшенню у приміщенні? 


CO2: допустимі значення у повітрі

CO2 — вуглекислий газ або діоксид вуглецю — це безбарвний газ, який не має запаху при малих концентраціях. Він виділяється людьми, тваринами та рослинами, наприклад, організм людини здатний виділити близько 1 кг вуглекислого газу на добу. 
Рекомендований склад повітря у приміщенні: 20% кисню, 79% азоту, 1% інших газів. У цей 1%, що залишився, входять різноманітні сполуки, одна з яких — CO2, вуглекислий газ. Його кількість від загальної маси — 0,035-0,04%, або 350-400 ppm (за європейською системою позначень).
В Україні державні будівельні норми визначають допустимі концентрації CO2 в повітрі з урахуванням вмісту двоокису вуглецю в повітрі зовні будівель.
При проєктуванні систем вентиляції зі змінним режимом роботи за фактичною потребою, слід ураховувати допустимий рівень CO2 у будівлі або приміщенні.
Класифікацію за рівнем концентрації CO2 зазвичай використовують для приміщень, які призначені для перебування людей, де куріння заборонено і де головним джерелом забруднення є виділення від діяльності людей.
Рівні за вмістом CO2 відповідають нормам витрат зовнішнього повітря на людину. Норми враховують типові виділення від діяльності людей у будівлях з низьким рівнем забруднення (для простору, де куріння заборонено). Для інтенсивної діяльності людей витрати зовнішнього повітря слід збільшувати.

Класифікація за рівнем концентрації CO2 у повітрі будівлі/приміщення відповідно ДБН В.2.5-67:2013 “Опалення, вентиляція, кондиціонування”.

Умови мікроклімату Рівень концентрації CO2 у приміщенні понад рівень у зовнішньому повітрі, ppm
Типовий діапазон Типове значення
Підвищені оптимальні < 400 350
Оптимальні 400 - 600 500
Допустимі 600- 1000 800
Обмежено допустимі > 1000 1200

Також існує роз’яснення щодо цих умов:

 • оптимальні умови мікроклімату — найкраще самопочуття і найбільш продуктивна робота з максимальною концентрацією уваги;
 • підвищено оптимальні умови — для людей з ослабленим здоров'ям з більшою чутливістю до параметрів мікроклімату і чистоти повітря;
 • допустимі умови — сукупність параметрів мікроклімату, що вимагають напруження та адаптації організму, з дискомфортними відчуттями та ослабленням працездатності;
 • обмежено допустимі — умови мікроклімату в приміщеннях, що експлуатуються обмежений проміжок часу — до 4 місяців на рік.

Надмір CO2 — наслідки для людини

Як без спеціальних пристроїв та датчиків визначити надлишок двоокису вуглецю у приміщенні? Прислухатися до організму.
При надмірній кількості CO2 виникають такі симптоми: 

 • відчуття задухи; 
 • пришвидшення пульсу; 
 • збільшення стомлюваності; 
 • проблеми з концентрацією уваги; 
 • падіння продуктивності праці; 
 • непритомність; 
 • нудота; 
 • головні болі; 
 • синдром хронічної втоми.

Вираженість цих симптомів залежить від концентрації CO2 у приміщенні:

Рівень CO2 (ppm) Вплив на людину
300-400 ppm Оптимальне значення
400-600 ppm Норма для роботи в офісі без зниження продуктивності праці. На організм ніяк не впливає
До 600 ppm Норма для спальні, дитячого садка і школи
600-1000 ppm Падає продуктивність праці, складніше концентрувати увагу і сприймати інформацію. З’являється головний біль
1000-1500 ppm Людина стає млявою, падає концентрація уваги, складніше приймати рішення, збільшується кількість помилок в роботі. Виникає ризик розвитку хронічної втоми
Від 1500 Сильний головний біль. Зникає бажання працювати через втому

Вищезгадані симптоми з'являються через порушення роботи обмінних процесів в організмі. За нормальних умов кров, яка циркулює у малому і великому колах, приносить молекули кисню до клітин мозку та інших тканин — м'язів і шкіри. На зворотному шляху кров забирає з клітин вуглекислий газ і продукти розпаду.

Коли рівень CO2 в повітрі, що вдихається, підвищується, кров насичується ним з легень ще перед потраплянням до тканин, і з точки зору медицини, вона більш окислена.
Так починається ацидоз — накопичення двоокису вуглецю внаслідок зниження частоти дихання або дихального обсягу.Обмінні процеси порушуються: клітини гірше засвоюють необхідні речовини та мінерали, мозок і м'язи починають відчувати кисневе голодування. При регулярному перебуванні в таких приміщеннях можуть початися порушення серцево-судинної, опорно-рухової, ендокринної систем. У хворих на астму посилюються напади, може з’явитися задишка у здорових людей.


Як поліпшити якість повітря у приміщенні?

Важко дихати — відкрий вікно. На жаль, ця порада не завжди доречна, і провітрювання у великому місті або у промисловому районі із забрудненим повітрям не приносить полегшення.
А ось вентиляційне обладнання, підібране спеціалістами, точно розв’яже проблему.  
При проєктуванні системи вентиляції та необхідного повітрообміну розраховується подача такої кількості повітря, щоб не допустити перевищення допустимих концентрацій вуглекислого газу в повітрі. 
Також враховуються призначення приміщення, чи заборонено куріння в ньому, час перебування там людей, вид діяльності та інтенсивність роботи.

Витяжний вентилятор — порівняно дешевий, ефективний спосіб боротьби з надлишковою концентрацією CO2. Пристрій видаляє забруднене повітря з діоксидом вуглецю, неприємними запахами, пилом, надмірною вологістю.
Більш “просунутим” пристроєм є рекуператор, який допомагає отримати повітря високої якості у побутових умовах.
Це одне з найкращих рішень для створення припливно-витяжної системи. Компактний пристрій монтується в стіну й він у порівнянні з кондиціонером майже непомітний.
Рекуператор видаляє повітря з приміщення, а потім подає з вулиці чистий і свіжий повітряний потік. Прилад неоціненний взимку, коли регулярне провітрювання при мінусових не вдається організувати без втрат тепла.
Зазначимо, що рекуператори — це елемент побутових припливно-витяжних систем, які виконують відразу декілька функцій. 

Якщо ви хочете точно знати, яким повітрям дихаєте — обирайте установки зі встановленим датчиком якості повітря.
В побутових вентиляційних установках  Crossstar MINI, Ecostar, Slimstar, виробництва Aerostar Group можуть бути встановлені датчики якості, які дають змогу ефективно контролювати показники CO2, VOC (летючі органічні речовини), вологість, температуру.

Все обладнання цих лінійок відрізняється зручністю в управлінні завдяки вбудованій в установку автоматиці. Доступні такі функції:

 • управління заслінками з сервоприводами, парозволоженням та іншими опціями;
 • плавна підтримка температури припливного повітря;
 • автоматичний перезапуск установки після збою електроживлення;
 • обмеження діапазону значень регульованих параметрів, які задаються;
 • підтримання температури припливного повітря;
 • аварійна сигналізація зі зображенням аварії на смартфоні або пульті (опціонально);
 • отримання сигналу про забруднення фільтрів;
 • фрікулінг (free-cooling) — технологія охолодження приміщення шляхом навколишнього середовища без застосування компресорів та іншого енергомісткого обладнання.

Кліматичним устаткуванням можна управляти з телефону за допомогою додатку AEROSTAR APP, який дає можливість:

 • контролювати параметри роботи обладнання;
 • змінювати настройки;
 • зв'язатися з сервісною службою AEROSTAR 24/7;
 • переглядати всі установки на одному екрані;
 • налаштовувати персональний розклад;
 • отримувати миттєві повідомлення про аварії.

CROSSSTAR MINI — енергоощадна припливно-витяжна установка з роторним рекуператором. Має продуктивність до 1600 м3 / год. Застосовується у невеликих приміщеннях, таких як: дитячі сади, офіси, банки, ресторани, магазини та інші, де важлива економія і найнижчий рівень споживання електроенергії.

ECOSTAR — енергоощадна припливно-витяжна установка з пластинчастим рекуператором. Продуктивність — до 1400 м3 / год. Це комплексне рішення для локальної вентиляції малих, середніх житлових і адміністративних приміщень.

SLIMSTAR — стельова багатофункціональна компактна припливно-витяжна установка з пластинчастим рекуператором.
Продуктивність — до 2400 м3 / год. Застосовується у будь-яких типах приміщень, у тому числі у приватних будинках, квартирах, ресторанах, салонах, майстернях, школах, адміністративних будівлях та "чистих" приміщеннях з високими вимогами до повітря.

Не знаєте, яке саме обладнання вам потрібно? Менеджери Aerostar Group проведуть детальну консультацію та допоможуть підібрати установку, що підтримуватиме у приміщенні здоровий мікроклімат.

Цей веб-сайт використовує файли cookie з функціональних, зручних та статистичних причин. Якщо ви приймаєте використання файлів cookie, натисніть кнопку "Я згоден". Політика конфіденційності та захисту персональних даних.