Для чого компаніям lean production?

Для чого потрібне lean production (ощадливе виробництво)?

Компанії часто зіштовхуються з великими втратами, при цьому їхні причини — неочевидні. Працює великий колектив, фіксується висока ефективність процесів, витрачається багато часу, але по факту спостерігається негативний фінансовий результат.

Ми рекомендуємо звернути увагу на методологію lean для виправлення такої ситуації. І сьогодні розкажемо, які lean-інструменти працюють у нас в компанії.

З 2018 року Aerostar впроваджує lean production.
Найперший приклад ощадливого виробництва, на якому варто акцентувати — система 5S. 
5S — ефективний спосіб організації робочого місця, який включає 5 послідовних кроків:

  • Сортування (sort)
  • Дотримання порядку (set in order)
  • Утримання у чистоті (shine)
  • Стандартизація (standardize)
  • Вдосконалення (sustain)

5S особливо важливий для компаній, у яких є ручні операції. Для нас це насамперед складальні операції, і запроваджуючи 5S ми робили акцент на складальних цехах.
5S скорочує час на переміщення та пошук інструмента. Врешті, правильна організація робочого місця підвищує ефективність роботи співробітника.


Наступний інструмент — це канбан матеріалів. Канбан (з япон. “рекламний щит, вивіска”) — система організації виробництва і постачання, що дозволяє реалізувати принцип “точно в термін”. 
Він потрібний для того, щоб скоротити затрати та час на інвентаризацію, час на пошук матеріалів на ділянці. Канбан матеріалів допомагає створити умови, за яких на ділянці є саме та кількість матеріалів, що необхідна у конкретний момент для запобігання простою.
У нашому випадку канбан реалізується у вигляді таблиці з переліком усіх матеріалів на ділянці та рівнем запасів цих матеріалів. Червоний рівень — гостра потреба, жовтий та зелений — все в порядку.
Система виробничого контролю та планування дозволяє нам максимально дотримуватися принципу just-in-time: тобто, точно в термін. 

Ми рекомендуємо у проєктно-технічній діяльності також використовувати lean-підхід. 
Він допомагає у багатьох випадках.
Наприклад, у конструкції нашого обладнання ми багато чого змінюємо, аби клієнтам було легко його обслуговувати та монтувати.
Було прораховано, що монтаж навісних елементів на заводі займає в 1,5 менше часу ніж їхній монтаж на об’єкті. А зміна конструкції петель на агрегатах, дозволяє виконати монтаж швидше, і обслуговувати установку зручніше.
У нас на заводі діє система подачі раціоналізаційних пропозицій співробітниками. 
Кожен може вдосконалювати не лише свою роботу, але й продукт, який ми виробляємо. У середньому за рік ми реалізуємо близько 50 пропозицій наших співробітників. 

На підприємстві працює близько тридцяти ЧПУ станків, тому важливим інструментом для нас стала система Андон (andon, у перекладі з япон. “лампа”).
Це світлофор, який у режимі реального часу сигналізує про проблеми та зупинки обладнання для оперативного реагування. 
Також в онлайн-системі диспетчеризації відслідковуються всі графіки роботи та простої обладнання для скорочення часу простою та збільшення продуктивності. 
Діє система контролю якості деталей, заготовок і кінцевого продукту, є стандарти виконання операцій і чек-листи.
Весь облік виробничої продукції та відповідальних за випуск ми ведемо у нашій ERP-системі. Скоріш за все, клієнти, які купують у нас обладнання, звернули увагу на те, що ми вказуємо відповідальних за його якість.
Це невелика частина змін з моменту впровадження lean у нас в компанії.

За цей час ми навчилися не лише впроваджувати інструменти ощадливого виробництва. Заводи Aerostar Group стали майданчиком для навчання багатьох українських компаній — ми відкрито ділимося цінним досвідом.  
Aerostar Group запрошує команди українських компаній на навчання у LEAN institute. Більше інформації за посиланням: https://lean.org.ua/aerostar

У новому відео заступник директора з виробництва Марина Леоненко розповідає про lean-інструменти, які успішно впроваджує Aerostar Group.

Цей веб-сайт використовує файли cookie з функціональних, зручних та статистичних причин. Якщо ви приймаєте використання файлів cookie, натисніть кнопку "Я згоден". Політика конфіденційності та захисту персональних даних.