Пожежа — екстрена ситуація, під час якої виявляються всі помилки в проєктуванні та оснащенні. Завдання кожного проєктувальника: підготувати будівлю до будь-яких надзвичайних ситуацій.
Протипожежний захист будівель і споруд передбачає використання комплексу заходів і спеціального устаткування — технічних елементів вогнезахисту. До такого устаткування відносяться клапани димовидалення та вогнезахисту.
Варто зазначити, що під час пожежі небезпеку становить не лише відкритий вогонь — життю та здоров’ю людей серйозно загрожує розповсюдження диму.
Клапани димовидалення виконують відведення летючих продуктів горіння в просторах, що захищаються, евакуаційних шляхах, сходових клітках, вестибюлях. Також вони забезпечують приплив свіжого повітря на сходи, в шахти ліфтів, обмежують потрапляння у вентиляційні канали диму і розповсюдження токсичних речовин, які виділяються під час пожежі в інші приміщення, де відсутній вогонь.
Існує кілька видів технічних пристроїв, які є перепоною відкритому вогневому, інтенсивному тепловому впливу, проникненню гарячих димових газів в суміжні приміщення:
Нормально відкритий — закривається при виникненні вогнища пожежі в приміщенні, що обслуговується вентиляційною системою. Такий протипожежний клапан вогнезатримання використовується у складі різних систем вентиляції, установок місцевих відсмоктувачів, кондиціонування повітряного середовища в приміщеннях. Досить часто цей найпоширеніший вид називають вогнезатримуючий, що відповідає його основної функції.
Нормально закритий — відкривається під час пожежі. Призначений для експлуатації у складі установок протидимної або загальнообмінної вентиляції.
Подвійної дії — у звичайних умовах відкритий, закривається при виникненні загоряння. Відкривається після його ліквідації для можливості видалення з приміщення летючих продуктів горіння, суспензії порошку, газів, аерозолів, якщо ліквідація вогнища пожежі проводилась АУПГ з такими вогнегасними речовинами.
Димові — це клапани нормально закриті, які мають межу вогнестійкості тільки по характеристиці Е, тобто по втраті щільності. Вони призначені для монтажу у вентиляційні отвори як вертикальних витяжних шахт систем димовидалення, так і на вогнестійких повітроводах, що відгалужуються від димових шахт.
Універсальний (КПУ) призначений для автоматичного блокування потоків полум'я, розігрітих димових газів, що поширюються вентиляційними коробами та каналами як в загальнообмінних установках, так і в системах димовидалення.
Автоматичний — найбільш поширений варіант, що дозволяє без участі персоналу, дистанційно приводити таке обладнання в дію, надійно герметизувати, розділяти пожежні відсіки та приміщення при виникненні пожежі в одному з них.
Зворотний призначений для установки біля вентиляторів установок припливного протидимного захисту для їх захисту.
Корпуси вогнезатримуючих клапанів випускаються у двох варіантах — для внутрішнього і зовнішнього розміщення приводу.
Вони можуть бути квадратного, круглого або прямокутного перерізу. Виготовляються з металевих сплавів, не схильних до корозії, або з оцинкованої сталі. Мають один фланець або два приєднувальних елементи — для канального варіанту монтажу. Всередині корпусу розташовуються заслінки поворотної конструкції.
Для забезпечення межі стійкості до дії вогневого потоку, здатного поширюватися вентиляційним коробом та каналом, заслінку і стінки корпусу обробляють термостійкими покриттями та фарбами.
Привід може бути пружинним, електромагнітним або електромеханічним. Управління приводом здійснюється дистанційно або в автоматичному режимі. У якості спонукальної зовнішньої системи в більшості випадків використовуються установки АПС з тепловими, газовими, димовими пожежними сповіщувачами, здатними фіксувати тління, початкову стадію загоряння органічних речовин.
Ефективність захисту будівлі від задимлення залежить серед іншого від якості монтажу протипожежних клапанів. Вони використовуються в системах опалення, вентиляції (в тому числі ПДВ) і кондиціонування.
Встановлюючи протипожежний клапан, фахівець може використовувати одну з трьох монтажних схем:
Протипожежні клапани для вентиляційних систем встановлюють з урахуванням наступних вимог:
Існують обмеження і регламенти щодо експлуатації протипожежних клапанів.
Для виробничих приміщень, в яких технологічний процес пов'язаний з наявністю вогненебезпечних суспензій, необхідно проводити регулярне регламентне очищення внутрішніх механізмів від горючих речовин.
Монтаж пристроїв заборонений в повітроводах системи вентиляції промислових приміщень, яким присвоєно клас пожежної безпеки А і Б, або в системі відсмоктувачів пожежо- та вибухонебезпечних сумішей.
Для нормальної роботи виконавчих механізмів температура в будівлі повинна підтримуватися в діапазоні від +1 до +35 °C і при відносній вологості не вище 80%. Дотримання цих норм допоможе забезпечити безвідмовну роботу і тривалу експлуатацію пристроїв.
Клапани FPD від Aerostar призначені для монтажу у вентиляційних повітроводах, для перешкоджання поширення пожежі та продуктів горіння з одного приміщення в інше.
Клапан SED за функціональним призначенням можуть використовуватися згідно з вимогами СНиП 2.04.05, СНиП 2.01.02 у системах аварійної протидимної вентиляції для видалення диму при пожежі з метою забезпечення евакуації людей з будівлі на початковій стадії пожежі, яка виникла в одному з його приміщень.
Менеджери Aerostar детально розкажуть про пристрої, їхні особливості, конструкцію, застосування й модифікації, можливості по запобіганню розповсюдження вогню та диму під час пожежі.