Вентиляція у басейнах: норми для комфорту

Якість вентиляції у басейнах безпосередньо впливає на самопочуття та бажання проводити в них свій час.  

Будуючи комерційний басейн, скажімо, у спортивному центрі, будьте впевнені: помилки у проєктуванні вентиляції відчують ваші відвідувачі, й обиратимуть інше місце для плавання.

Навіть закритий басейн у приватному будинку навряд чи стане улюбленим місцем відпочинку, якщо у приміщенні буде надмірна волога або некомфортна температура.

Параметри, які потрібно врахувати — температура, вологість, швидкість руху та якісний склад повітря. І сьогодні ми докладно розкажемо, на що звернути увагу при проєктуванні та як створити оптимальні умови у басейні.


Температура у басейні 

Плавати у приємній тепленькій водичці: це те, заради чого ми приходимо у басейн. 

Тож якої температури повинна бути вода?

  • У стандартних плавальних басейнах з довжиною плавальної доріжки 25-50 м — 22 °C
  • У навчальних плавальних басейнах з доріжкою завдовжки 8-16 м — 23-26 °C
  • У басейнах медичного призначення — 26-28 °C
  • В індивідуальних басейнах — 24-28 °C
  • У басейнах для дітей — 28-30 °C

Температура повітря в басейні повинна бути на 2-3 °C вище температури води. 

Це зумовлене тим, що під час випаровуванні вологи з поверхні шкіри відбувається додаткове відведення тепла і виникає відчуття холоду. Чим менше людина рухається у басейні, тим менше тепла виділяє її тіло.


Температура пов’язана й з іншими параметрами мікроклімату.

Підвищення температури води в басейні до температури повітря (всього на 1 °C) може збільшити рівень випаровування на 15-20%. Також рівень випаровування зростає більше ніж на 30% у разі зниження відносної вологості повітря в басейні на 10%. 

Про вологість поговоримо далі.


Підвищена вологість — головна проблема закритого водного простору

Вимоги до вологості повітря у басейні такі ж, як і до вологості окремих приміщень. Швидкість руху повітря в робочій зоні критих басейнів не повинна перевищувати 0,3 м/с. 

При дуже високій відносній вологості повітря виникає відчуття задухи. Висока вологість знижує випаровування через шкіру та обмежує регуляційні можливості організму з підтримки температури тіла на постійному рівні. Тому контроль вологості в приміщенні басейну багато в чому визначає відчуття комфорту.

Занадто низька вологість повітря в приміщенні призведе до висихання слизових оболонок і збільшує можливість респіраторних захворювань. 


Для підтримки комфортних умов і прийнятного рівня випаровування води вологість у приміщенні басейну повинна складати 50-60% 

У такому випадку при температурі повітря 28-30 °C температура точки роси знаходиться між 16 °C і 21 °C.

Це значно вище, ніж у звичайних кондиціонованих приміщеннях, де температура повітря підтримується на рівні 24 °C, вологість становить 50%, і точка роси знаходиться на рівні 13 °C. 

У закритих басейнах абсолютний вологовміст повітря може на 3/4 перевищувати вологовміст у звичайних кондиціонованих приміщеннях. Проєктувальник повинен врахувати це і вжити заходів для зменшення конденсації вологи на поверхнях огороджувальних конструкцій.


Потрібно пам’ятати, що тепло і вологість не зникають, коли у басейні немає людей. Звісно, кількість вологи, що утворюється, знижується на 25-35%, але ж навантаження на устаткування при цьому залишається.

Можна значно знизити кількість вологи, що випаровується, якщо використовувати покриття поверхні води. Але ці пристрої використовуються рідко.

У басейні не можна зменшувати температуру повітря вночі, тому що знижена температура тільки збільшує випаровування з поверхні басейну.

Постійна циркуляція повітря повинна підтримуватися цілодобово. Якщо вимкнути осушувач повітря на пів години відносна вологість зросте до 80-85%.

Енерговитрати можна зменшити, коли у басейні немає людей, якщо припинити подачу свіжого повітря, знижуючи вологість у режимі рециркуляції. Також можна використовувати зовнішнє повітря, якщо дозволяють погодні умови.

Ще одна проблема зайвої вологості у басейнах пов’язана з водяною парою, яка міститься в повітрі. Вона переходить в рідку фазу, коли повітря охолоджується нижче температури точки роси. Волога конденсується і випадає краплями. Конденсат може пошкодити дерев'яні покриття, сприяє прискоренню відшарування фарби та появі іржі.

У закритих басейнах хлораміни (вторинні продукти, утворені хімікатами, які застосовуються для санітарної обробки води) разом з вологою повітря утворюють розчини, які призводять до корозії.


Якість повітря

Зазвичай у басейнах, де є проблеми з вологістю та температурою, якість повітря теж незадовільна.

Склад повітря — співвідношення кисню і вуглекислого газу, випаровування, запахи, рухливість повітря — регулюється системою вентиляції

Люди, які знаходяться в приміщенні басейну, як правило, роздягнені, тепло, волога і запахи виділяються інтенсивно.

Для забезпечення санітарно-гігієнічних вимог у воду басейну додаються хімікати, які нейтралізують органічні речовини та мікроорганізми. Ці хімікати можуть викликати забруднення повітря, а воно, своєю чергою, викликає подразнення у плавців. Тому для підтримки в басейні нормальних умов потрібна вентиляція, що забезпечує асиміляцію хімічних випаровувань з поверхні води.


Щоб підтримувати  прийнятну якість повітря в приміщенні рекомендується коефіцієнт вентиляції 2,4 л/сек на 1 кв.м площі басейну, включаючи площу підлоги. 

Для підтримки якості повітря потрібно підтримувати правильний повітророзподіл.


Повітророзподіл у басейні

Оптимальна кратність повітрообміну у басейні —  від чотирьох до восьми. Такий діапазон обумовлений відмінностями у використанні басейну, його відвідуваності та типах встановленого обладнання.


Кондиціоноване повітря повинне надходити туди, де воно дійсно потрібне.

Проєктувальники системи розподілу повітря мають досягти ефективного зниження вологості та прийнятної якості повітря в басейні. 

Просте збільшення витрат повітря через обладнання для зниження вологості не зможе розв'язати проблему конденсації й утворення застійних зон. У басейні через високу температуру точки роси є багато місць, де потрібне створення достатніх повітряних потоків для підтримки якості повітря або для запобігання утворення конденсату.


Потік повітря над поверхнею води повинен бути мінімальним, щоб уникнути зайвої рухливості в зоні плавання. Також це дозволяє зменшити випаровування, яке посилюється зі збільшенням швидкості повітря. 

Швидкість повітряного потоку не повинна бути нульовою, інакше гази, які виділяються з води, будуть накопичуватися над поверхнею. Через це можуть виникнути подразнення очей і проблеми з диханням.


Скарги на некомфортні умови в воді часто викликані саме поганим поширенням повітря і тим, що хлораміни не видаляються з поверхні басейну

Формуванню необхідного потоку над водою може перешкодити розташування припливних отворів на великій висоті. Допоможе продумане розташування витяжних отворів.

Розміщені під стелею припливні дифузори можуть не справлятися з подачею потоку до води та підлоги. Іноді подачу повітря здійснюють на рівні підлоги — особливо часто це застосовується там, де через холодний клімат потрібен обігрів. Але в будь-якому випадку варто подбати про повітряні решітки для направлення потоку на потрібні поверхні.


Чому не можна розташувати витяжні отвори на тому ж рівні, що і припливні?

Ця призведе до того, що коли припливне повітря потрапляє в повітрозабірник, не змішавшись з повітрям приміщення, виникне коротке замикання повітряних потоків. Також таке відбувається, якщо припливні та витяжні отвори неправильно розташовані й потік з припливних дифузорів неправильно розподіляється.

Ще одна помилка — надто маленькі витяжні решітки. Через них повітря рухається з більшою швидкістю, шум стає сильнішим, можуть утворюватися застійні зони. Правильно підібрані розміри можуть зменшити цей шум і втрату статичного тиску в повітроводах.

Щоб забезпечити комфорт для глядачів, в басейні створюється повітряний потік у глядацькій зоні за допомогою допоміжного обладнання. Наприклад, можна направити потік сухого повітря безпосередньо на глядачів, встановивши витяжні решітки ззаду трибун.

Для роздягалень потрібні власні системи подачі та відведення повітря. Варто встановити герметичні двері між басейном і роздягальнями, щоб уникнути розрідження в роздягальні через приплив насиченого хлорамінами повітря з басейну.


Важливий чинник, який слід врахувати в проєктуванні — перерозподіл тиску.

Тиск в приміщенні басейну повинен бути скоординованим із суміжними зонами, де є своя витяжка, наприклад з роздягальнями, холами, вестибюлями

Щоб запобігти перетікання підвищеної вологості та запаху хлорамінів з басейну в інші приміщення, в басейні необхідно підтримувати розрідження стосовно прилеглих приміщень.


Повітроводи встановлюють так, щоб в них не утворювався конденсат. Стики припливних і витяжних повітропроводів герметизують, включаючи їх з'єднання з припливними решітками, вентиляторами, витяжними решітками.

Якщо в витяжних повітроводах, які працюють під розрідженням, з'являються щілини, туди засмоктується повітря з приміщень без кондиціонування. В результаті утворюється конденсат і порушується нормальна робота обладнання для зниження вологості.

Повітроводи, що знаходяться зовні кондиціонованого приміщення, поміщаються в теплоізоляцію. Для басейнів повітроводи виготовляються з матеріалів, стійких до корозії, а місця їх з'єднання герметизуються.


PoolStar — рішення для вентиляції в басейнах

PoolStar від Aerostar Group — це установки для осушення і вентиляції повітря у приміщеннях з інтенсивним вологовиділенням. 


Таке обладнання вже успішно працює у великих українських спортивних центрах, зокрема, у спорткомплексі котеджного містечка Gren Hills (с. Віта Поштова), ФЦ “Вертикаль” (м. Одеса), WISH AQUA&SPA RESORT (с. Вишеньки), спорткомплексі Spotlife у Львові, Spotlife у ТРЦ Retroville (Київ), Плавальному басейні “Купава” (м.Бровари)

Установки PoolStar виробляються у різних модифікаціях, тому ідеально підходять для використання у басейнах всіх типів та аквапарках. Стандартний модельний ряд лінійки представлений одинадцятьма типорозмірами.

PoolStar мають серйозні переваги, за які їх обирають проєктувальники:

◼ Захист від корозії, цвілі та грибка — запобігає виникненню конденсату, корозії, цвілі та грибка, перешкоджає руйнуванню тримальних споруд.

◼ Подвійна ефективність — забезпечується спільною роботою пластинчастого рекуператора і теплового насоса.

◼ Корпус із високоякісної сталі покритий антикорозійною порошковою фарбою. Середовище, в якому працює PoolStar, агресивне, також відбувається постійний контакт з вологим повітрям. Тому для додаткового захисту від корозії внутрішні панелі виготовлені з високоякісної сталі покритою антикорозійною порошковою фарбою.

◼ Енергоощадний режим експлуатації. Установки PoolStar оснащені комплектом автоматики, яка інтегрується в єдину систему управління та диспетчеризації об’єкта. Залежно від теплофізичних характеристик приміщення, автоматика підбирає оптимальний енергоощадний режим експлуатації обладнання для забезпечення вентиляції та видалення вологи.


У стандартну комплектацію установки PoolStar входять:

◻ Епоксидований водяний нагрівач. водяний епоксидний алюмінієво-мідний теплообмінник включається в роботу при експлуатації в зимовий період. В режимі повної рециркуляції забезпечується швидкий прогрів приміщення басейну після чергового або нічного режиму роботи.

◻ Кишеньковий фільтр. Чим чистіше повітря, тим вище коефіцієнт теплообміну і, як наслідок, ККД всього агрегату. Клас очищення ISO 16890 — ePM10. ePM2.5. ePM1. Температура робочого середовища — до 80 °C.

◻ Рекуператор з епоксидним покриттям. Система рекуперації дозволяє повторно використовувати енергію відпрацьованого повітря з приміщення для підігріву та охолодження повітря з вулиці. Загальне енергоспоживання зменшується на 60%. Корозійностійка алюмінієва фольга у рекуператорі покрита епоксидною смолою для агресивних середовищ. Пластини міцно з’єднані завдяки подвійному фальцюванню. 

Стабільність тиску зберігається завдяки п’ятикратній товщині матеріалу. 

Відстань між пластинами — 6,5 мм, що підвищує ефективність осушення. Така конструкція дозволяє уникнути втрат тиску без зниження продуктивності.

ККД рекуператора — до 85%, залежно від типорозміру і параметрів роботи.

◻ Тепловий насос в установці дозволяє використовувати електричну і теплову енергію для осушення і нагрівання максимально ефективно (COP = 3,6). Він не потребує виносного компресорно-конденсаторного блоку, що знижує витрати на монтажні роботи. Секція теплового насоса осушує і підтримує температуру повітря у заданому діапазоні.

Працює на екологічному холодоносії R410А; має високий ККД та індивідуальну автоматику. 

◻ Високоефективний теплообмінник ТПУ “Фреон-Вода” — це оптимальне рішення для систем нагріву та охолодження повітря. Має два контури: в одному циркулює вода з басейну, через інший — проходить гарячий газ, який після конденсації передає тепло водяному потоку. Може бути вбудований в систему ГВП для попереднього нагріву води. Цей компактний пристрій має мінімальні внутрішні об’єми, високий робочий тиск, самоочищення робочих поверхонь та низький опір.


Aerostar Group пропонує додаткові опції для установки PoolStar. 

Для приміщень з обмеженим простором можливе енергоефективне виконання припливно-витяжного агрегату з тепловим насосом і без пластинчатого рекуператора, а також припливного агрегату з тепловим насосом і камерою змішування. 

Також можливе виконання з електричним калорифером. Пофарбувати установку можна у будь-який колір палітри RAL — так, аби вона ідеально пасувала до вашого інтер’єру.


Автоматичні режими в установках PoolStar 

Автоматичний режим у PoolStar забезпечує енергоефективний спосіб осушення залежно від вологості повітря у приміщенні, кліматичних параметрів зовнішнього повітря.


Вбудована автоматика дозволяє налаштувати агрегат на оптимальні режими роботи: основний режим «зима», «зима min», «активне осушення», «швидкий нагрів», «літо», «літо +», «літо ++» (додаткова опція), завдяки чому істотно економити електроенергію. 

Зима — основний режим для зимового часу, коли у приміщенні є люди. Здійснюється видалення вологи та подача в басейн свіжого підігрітого повітря. За замовчуванням вентилятори працюють на 100%, підмішування свіжого повітря — 30%. Під час цього режиму працює тепловий насос.

Режим роботи "Зима"

Режим Зима min застосовується, коли басейн не використовується, дзеркало води накрите або води в басейні немає. У приміщення подається свіже повітря для мінімальної кількості людей (персоналу). За замовчуванням вентилятори працюють на 80%, рециркуляція — 80%, підмішування свіжого повітря — 20%.

Режим роботи "Зима min"


Режим Швидке нагрівання призначений для умов, коли в приміщенні басейну немає людей і немає виділення вологи, дзеркало води накрито або немає води. За замовчуванням водяний нагрівач працює в черговому режимі, підмішування свіжого повітря — 0%.

Режим роботи "Швидке нагрівання"


Активне осушення: використовується, коли у басейні немає людей, але відбувається активне вологовиділення. Установка працює у черговому режимі, підтримуючи певну вологість завдяки роботі теплового насоса. За замовчуванням рециркуляція — 100%, підмішування свіжого повітря — 0%. Працює тепловий насос.

Режим "Автивне осушення"


Літо — режим, у якому здійснюється вентиляція приміщення басейну свіжим теплим повітрям. Підтримує заданий рівень вологи. Досягається шляхом видалення вологого повітря і подачі теплого сухого. За замовчуванням вентилятори працюють на 100%, 100% свіжого повітря. Тепловий насос не працює.

Режим "Літо"


Літо+ — режим аналогічний режиму Літо, за винятком того, що припливне повітря не нагрівається на рекуператорі, а проходить через байпас. За замовчуванням вентилятори працюють на 100%, 100% свіжого повітря.

Режим "Літо+"


Літо ++ (додаткова опція). Установка працює як загальнообмінна система вентиляції. Режим актуальний в теплий період при високій вологості зовнішнього повітря. Припливне повітря проходить через рекуператор, при цьому тепловий насос включається на реверс, знімаючи надлишки тепла з припливного повітря. За замовчуванням вентилятори працюють на 100%, підмішування свіжого повітря — 100%.

Режим "Літо++"


Побудувати басейн — це задача не з простих. Потрібно врахувати безліч деталей, і обираючи вентиляцію ви можете покластися на Aerostar Group. Наші менеджери допоможуть підібрати обладнання для ваших потреб, яке ідеальне виконуватиме поставлені завдання.

Цей веб-сайт використовує файли cookie з функціональних, зручних та статистичних причин. Якщо ви приймаєте використання файлів cookie, натисніть кнопку "Я згоден". Політика конфіденційності та захисту персональних даних.