Вентиляція у фітнес-клубах

За даними FitnessConnectUA на початок 2019 року в Україні було 1765 фітнес-клубів, із них понад 400 — у Києві. На жаль, свіжіших даних знайти не вийшло, проте можна припустити: навіть попри коронавірусну кризу кількість спортивних клубів не зменшилася.
Ми радіємо, що українці охоче займаються спортом. Але чи всі фітнес-клуби мають комфортні умови для занять? З’ясуємо — яка вентиляція забезпечує найкращий мікроклімат у спортивних закладах.


Державні будівельні норми для фітнес-клубів 

Норми будівництва фітнес-клубів визначаються ДБН України “Будинки і споруди СПОРТИВНІ ТА ФІЗКУЛЬТУРНО-ОЗДОРОВЧІ СПОРУДИ” В.2.2-13-2003.
У спортивних та фізкультурно-оздоровчих будинках та спорудах системи опалення, вентиляції та кондиціонування повітря слід проєктувати згідно з вимогами СНіП ІІ-3, СНіП 2.01.01, СНіП 2.04.05, СНіП 2.04.07, СНіП 3.05.01, ДБН В.2.5-20, ДБН 3.3.6.042.

Приміщення для індивідуальної силової або акробатичної підготовки, для індивідуальної розминки повинні мати розрахункову температуру повітря 16°, кратність обміну повітря за годину на приплив — 2, на витяжку — 3.
Відносна вологість повітря у спортивних залах, приміщеннях для фізкультурно-оздоровчих занять повинна дорівнювати 30-60 %.

Рухливість повітря у зонах перебування осіб, які займаються спортом, не повинна перевищувати показники:

  • 0,2 м/с — у залах ванн басейнів (у тому числі для оздоровчого плавання і навчання плаванню)
  • 0,3 м/с — у спортивних залах для боротьби, настільного тенісу
  • 0,5 м/с — в решті спортивних залів, залах для підготовчих занять у басейнах і приміщеннях для фізкультурно-оздоровчих занять

Нагрівальні прилади та трубопроводи в спортивних залах, приміщеннях для фізкультурно-оздоровчих занять, залах для підготовчих занять і залах басейнів не повинні виступати з площини стін на висоту до 2 м від підлоги.
У всіх приміщеннях для перебування людей з оголеним тілом нагрівальні прилади та трубопроводи опалення повинно розміщуватися так, аби виключити можливість отримання опіків. У приміщеннях із вологим і мокрим режимами не допускається облаштування ніш у зовнішніх стінах для розміщення нагрівальних приладів.
Для фітнес-клубів потрібно обов’язково передбачати самостійні системи припливної та витяжної вентиляції з механічним спонуканням.

Якісна вентиляція у фітнес-клубі: про що потрібно пам'ятати

ДБН визначають загальні правила, за порушення яких вас можуть чекати санкції. Але спробуємо подивитися на них з боку власника спортклубу та відвідувача.
Фітнес-клуб — місце, де люди активно займаються фізичною діяльністю. Кількість випаровувань, вуглекислого газу, тепла, запахів, які при цьому виділяються, значно більша, ніж, наприклад, в офісі. Тому без регулярного оновлення повітря, без його постійного припливу знаходиться в приміщенні складно. Скоріш за все, відвідувачі відразу відзначать якість повітря та віддаватимуть перевагу іншим закладам, де немає проблем з вентиляцією.

Тож, якщо збираєтеся відкривати фітнес-клуб, слід закласти витрати на якісну вентиляцію — вони потім себе виправдають. 
Якщо ви будуєте клуб з “нуля” — передбачайте високі стелі: тоді повітря не так швидко буде насичуватися вуглекислим газом. Такі ж вимоги можна висувати до орендованих приміщень.
У фітнес-центрі багато різних приміщень: тренажерні зали, душові, масажні, — вони потребують різної кратності оновлення повітря, тому доведеться передбачати різні вентиляційні системи для різних приміщень. 
Ще один важливий параметр — відвідуваність фітнес-клубу загалом і окремих приміщень.

Потужність припливних установок у фітнес-клубах розраховується так, аби вентиляція покривала витрати використовуваного повітря і забезпечувала доступ свіжого.

Скільки потрібно повітря відвідувачам?
Під час бездіяльності — 20 м³/год
При невеликих фізичних навантаженнях — 40 м³/год
При значних фізичних навантаженнях — 80 м³/год
Отже, в умовах спортивного клубу, потрібно розраховувати кількість повітря, беручи до уваги максимальний показник — 80 м³/год припливного повітря. 
Необхідний обсяг свіжого повітря для певної кількості відвідувачів (продуктивність установки) вираховується за формулою:  

L = N * Lнорм

N — Кількість людей, Які знаходяться у залі фітнес-клубу, а Lнорм — стандартне значення. 

Вентиляція також розраховується виходячи з площі приміщення і кратності поновлення повітря згідно з нормами за формулою

L = n * S * H

Яку установку обрати для фітнес-клубу?

Для малих приміщень фітнес-клубів підійдуть установки з невеликою продуктивністю — до 2400 м³/год.
Їх переваги:

  • простота монтажу (можна встановити навіть під підвісною стелею)
  • оптимізована конструкція дозволяє індивідуально підібрати потужність і габарити 
  • додаткове вбудоване обладнання очищає, охолоджує або підігріває повітря 

Установки невеликої та середньої потужності EcoStar, SlimStar та CrossStar mini чудово підходять для фітнес-клубів невеликої площі. 
EcoStar — енергоощадна припливно-витяжна установка з пластинчастим рекуператором з продуктивністю до 1400 м³/год. Заощаджує багато енергії, безшумний, захищає від вірусів, бактерій, алергенів завдяки якісним фільтрам, які очищують повітря.

SlimStar — стельова багатофункціональна компактна припливно-витяжна установка з пластинчастим рекуператором з продуктивністю до 2300 м³/год. Ця ультракомпактна установка з вбудованою автоматикою не вимагає пусконалагоджувальних робіт, відрізняється простим управлінням.

CrossStar mini — енергоощадна припливно-витяжна установка з роторним рекуператором з продуктивністю до 1400 м³/год. Заощаджує до 82% енергії та коштів на експлуатацію завдяки максимально енергоефективним складникам. 

Установки GreenStr, GlobalStar та CrossStar — ідеальний варіант для великого спортивного центру. 

GreenStr — установка, яка представлена 10-ма типорозмірами, її продуктивність може бути від 1 500 м³/год до 25 000 м³/год. Забезпечує 88% економії ресурсів.

GlobalStar  — найпотужніша установка з усього модельного ряду, її продуктивність — від 25 000 м³/год до 120 000 м³/год. Доступні нестандартні рішення для приміщень усіх типів. 

CrossStar — енергоощадна припливно-витяжна установка з роторним рекуператором з продуктивністю від 1 000 м³/год до 14 000 м³/год. Має розширений діапазон роботи, у стандартній комплектації забезпечує свіжим повітрям із допустимими параметрами практично цілий рік.


За інформацією FitnessConnectUA 15% фітнес-клубів в Україні мають власні басейни. Детальну статтю про вентиляцію у басейнах читайте за посиланням.

Цей веб-сайт використовує файли cookie з функціональних, зручних та статистичних причин. Якщо ви приймаєте використання файлів cookie, натисніть кнопку "Я згоден". Політика конфіденційності та захисту персональних даних.